SYNCHRONIZÁCIA SO SEMAFORMI, PLATBA ZA TANKOVANIE Z INTERIÉRU. ZOZNÁMTE SA S INOVÁCIAMI ZNAČKY JAGUAR

Nie nadarmo získava Jaguar v posledných rokoch prestížne ocenenia. Najnovším je víťazstvo v ankete Európske auto roka 2019, ktorým sa stalo elektrické SUV Jaguar I-PACE. Táto anketa sa považuje za jednu z najdôležitejších a najvplyvnejších na svete.

V článku vás oboznámime s viacerými významnými technologickými inováciami spoločnosti Jaguar, ktoré jej napomáhajú k súčasným úspechom.

Zelená vlna

Na úvod niečo o technológii, ktorá sa v praxi ešte len testuje a môže spôsobiť revolúciu v cestnej premávke. Spoločnosť Jaguar vyvíja technológiu so skráteným názvom GLOSA (Green Light Optimal Speed Advisory).

Jej cieľom je zosúladiť pohyb auta so svetelnými signalizáciami na semaforoch tak, aby vodič vedel, akou má ísť rýchlosťou. Predíde tým čakaniu na zelenú a zbytočnému naháňaniu sa, ktoré sa aj tak často skončí prudkým zabrzdením na červenej.

Jaguar v súčasnosti túto technológiu testuje na vozidlách F-PACE. Vývojári si od nej sľubujú postupné znižovanie stresu a nehodovosti v cestnej premávke.

Ochrana zraniteľných

Znižovanie nehodovosti je pre vývojárov spoločnosti Jaguar jednou z hlavných výziev. Automobily tejto značky sú vybavené viacerými bezpečnostnými systémami, spomedzi ktorých sa vyníma unikátny Systém výstražných zvukových upozornení (AVAS).

Týmto systémom disponuje spomínané auto roka Jaguar I-PACE. Ako elektromobil je I-PACE veľmi tiché, čo je príjemné pre posádku vo vnútri, ale zároveň nebezpečné pre zraniteľných, napríklad zrakovo postihnutých chodcov.

Inžinieri spoločnosti Jaguar totiž vyvinuli systém, ktorý vydáva v rýchlosti do 20 km/h výstražné zvuky. Okoloidúci ich zachytia, ale posádka si môže naďalej vychutnávať vzácne ticho.

Chytré aplikácie

Spoločnosť Jaguar pri navrhovaní inovácií myslí na maximálne pohodlie svojich zákazníkov. Dáva si preto záležať na kvalite aplikácií, ktoré majiteľom automobilov uľahčujú život a spríjemňujú cestovanie.

Vlajkovou loďou spoločnosti je dlhodobo asistenčný a zábavno-informačný systém InControl Apps, ktorý je súčasťou všetkých moderných vozidiel Jaguar. Asistenčný systém vodiča napríklad udržiava v jazdnom pruhu a v prípade nutnosti automaticky aktivuje brzdy.

Cestu autom spríjemňuje zábavno-informačná časť InControl. V pohodlí si môžete vypočuť hudbu, audioknihu, vyhľadať parkovacie miesto, ale aj zistiť informácie o počasí.

Americkí majitelia niektorých automobilov Jaguar sa dokonca vďaka aplikáciám InControl môžu vyhnúť čakaniu v radoch na čerpacej stanici. V spolupráci so spoločnosťou Shell totiž predstavili aplikáciu, pomocou ktorej možno za tankovanie zaplatiť priamo z auta.

Kto vie, možno sa táto funkcionalita čoskoro objaví aj u nás.


Konštrukčné inovácie

Spoločnosť Jaguar však nie je lídrom iba v oblasti bezpečnosti a pohodlia v cestnej premávke. Posúva sa aj v rámci výrobného procesu samotných automobilov. Príkladom je športový sedan Jaguar XE, ktorý do svojej triedy vniesol výnimočnú zmenu.

Vývojári ho vybavili ako prvé auto na svete karosériou zo špeciálnej odľahčenej zliatiny hliníka s názvom RC5754. Zároveň vďaka tomu ušetrili na hmotnosti, ale karoséria si zachovala pevnosť.

Jaguar využíval pri výrobe sedanu XE významný podiel recyklovaného materiálu, čím sa priblížil k svojmu cieľu využívať v roku 2020 v procese výroby 75% recyklovaných materiálov.

Odľahčené hliníkové karosérie sa postupne pre Jaguar stali štandardom, rovnako je konštruované napríklad aj úspešné SUV Jaguar F-PACE.