Rýchlejšie nabíjanie a nový informačný systém: Pozrite sa na vylepšený Jaguar I-PACE

Odkedy automobilka Jaguar Land Rover predstavila model I-PACE prvýkrát, auto získalo niekoľko významných ocenení. Ani tieto ceny však výrobcu neodradili od toho, aby elektromobil ešte viac vylepšil. Po novom si teda I-PACE kúpite s efektívnejším nabíjaním a viacerými technologickými vychytávkami.

Ak máte doma trojfázové zásuvky, SUV Jaguar I-PACE si s nimi bude dokonale rozumieť. V jeho vnútri totižto nájdete vstavanú nabíjačku s výkonom 11 kW a tá dokáže vozidlo v kombinácii s trojfázovým napájaním nabiť oveľa rýchlejšie.

Dojazd 53 kilometrov dosiahnete už za jednu hodinu a plné nabitie trvá 8,6 hodiny.

Elektromobil je teda ideálnym vozidlom na nočné nabíjanie. Stačí, ak dáte auto nabíjať večer a ráno je pripravené vyraziť na cesty. Pre úplnosť informácií dodáme, že plné nabitie sa rovná dojazdu 470 kilometrov.


Samozrejme, čím výkonnejšia nabíjačka, tým rýchlejšie dosiahnete plnú batériu.

Pomocou nabíjačky s výkonom 50 kW získate dojazd 63 km a to za krátkych 15 minút. No a pri rovnakom čase a nabíjačke s výkonom 100 kW sa auto dobije na dojazd až 127 km.

Vždy aktuálne mapy


Informačno-zábavný systém Pivi Pro je spoločným dielom značiek Jaguar a Land Rover.
Doteraz sa však montoval len do modelov Land Rover. Až teraz prišiel rad aj na Jaguar.
A práve do vynoveného modelu I-PACE výrobca namontoval systém Pivi Pro prvý raz. A ako ho spoznáte?

V prvom rade si všimnete, že auto má až tri displeje. Prvým je palubný monitor s uhlopriečkou 12,3 palca, ktorý v HD kvalite zobrazuje, kedy musíte auto nabiť a aký vám zostáva dojazd.

Okrem neho sú tú ďalšie dva displeje – väčší s uhlopriečkou 10 palcov a menší s uhlopriečkou 5 palcov.

Väčší displej s rozlíšením 4K slúži predovšetkým na navigáciu a zábavu. Nielenže si dotykom zadáte, kam sa potrebujete dostať. Mapy si môžete približovať podobne ako na smartfónoch.


Navigácia je dokonca taká premyslená, že sa neustále učí a spoznáva trasy, po ktorých jazdíte najčastejšie.

V praxi to znamená, že v neznámych miestach vám bude neustále poruke. No keď po čase spozná vaše bežné trasy, sama stopne hlasové pokyny. Spolieha sa totižto na to, že sa nachádzate neznámom mieste.

Do skupiny premyslených funkcií jednodznačne patrí aj SOTA. Jej úlohou je aktualizovať softvér pomocou bezdrôtových modemov.

Veľkým prínosom tejto funkcie je hlavne to, že prináša vždy aktuálne mapy. A to bez ohľadu na to, kde vo svete sa práve nachádzate.

Užívajte si kvalitný zvuk počas celej jazdy


Aby sme nezabudli, menu v systéme Pivi Pro je veľmi intuitívne. Vďaka tomu sa medzi funkciami budete pohybovať rýchlo a jednoducho.

Ľahko sa tak dostanete aj k funkciám, ktoré vám spríjemnia čas strávený v aute. Za všetky spomenieme aplikácie na počúvanie hudby či podcastov cez Spotify alebo Deezer.

Počas jazdy sa nebojte zvýšiť hlasitosť a hudbu či hovorené slovo si vychutnajte naplno. Automobilka sa rozhodla zvukový systém Meridian vylepšiť ďalšími dvoma reproduktormi a jedným subwooferom. Zvuk v kabíne je tak ešte kvalitnejší a intenzívnejší.


No a ak si chcete v aute vybaviť aj nejaké pracovné záležitosti, vďaka nainštalovanému Outlooku a kalendáru Google to nebude žiadny problém.

Uvidíte za auto aj s plným kufrom


Sadnite si do auta a hneď zistíte, že výrobca myslel na vaše pohodlie. Dotykové obrazovky máte hneď poruke a nemusíte sa za nimi naťahovať.

Navyše, stredová konzola má takzvaný plávajúci tvar. To znamená, že je pripevnená o palubnú dosku, no pod ňou sa nachádza dostatok priestoru na drobné veci. Môžete si sem uložiť telefón, kľúče alebo peňaženku.


Stredová konzola sa dá využiť aj tak, že si sem necháte namontovať bezdrôtovú nabíjačku na telefón.

Obzvlášť pre vodiča je veľkým prínosom 360-stupňová kamera. Vďaka nej máte dostatočný prehľad o situácii okolo auta. A všetko napokon uvidíte na obrazovke vo vnútri kabíny.

Okrem toho sa vo vylepšenom modeli I-PACE nachádza aj digitálne zrkadlo ClearSight. Ak vzadu sedí niekoľko ľudí alebo ste naložili kufor doplna, túto technológiu v takej situácii iste uvítate.

Stačí, ak si na vnútornom spätnom zrkadle prepnete režim na digitálne zrkadlo, a hneď vidíte situáciu za vaším autom.

Širšia paleta farieb a vynovené pneumatikyVýrazná červená alebo sofistikovaná šedá? Teraz si môžete vybrať z ešte širšej palety farieb a prispôsobiť nové auto vašim predstavám.

Na výber máte spomínanú červenú vo verzii Caldera, kráľovskú modrú Portofino alebo jemnú šedú s názvom Eiger. Tým sa ale vynovenie dizajnu ani zďaleka nekončí.

Súčasťou všetkých verzií je takzvaný Bright Pack. Do tohto balíka výrobca zaradil chrómované okenné rámy, prednú mriežku s rovnakou úpravou a spätné zrkadlá potiahnuté metalízou Atlas Grey.

Zoznam vylepšení uzatvárame kolesami s novším dizajnom a priemerom 19 palcov. Doteraz sa pri elektromobile I-PACE využívali 18-palcové pneumatiky. Na vybraných trhoch si tieto štandardné môžete vymeniť za novšiu verziu.

Prihláste sa na testovaciu jazdu a príďte si užiť elektrizujúci I-PACE osobne do najväčšieho Jaguar Land Rover showroomu, ktorý nájdete na Rožňavskej 30 v Bratislave.