Projekt Vector: Jaguar predstavil koncept vozidla, ktoré bude jazdiť bez vodiča


Projekt Vector je nový koncept vozidla od spoločnosti Jaguar, ktoré bude jazdiť bez vodiča. Tentoraz však nepôjde iba o ukážkový návrh, ktorý sa nikdy nestane realitou. V uliciach aby sme ho mohli vidieť už budúci rok.Zdroj: www.autocar.co.uk


Nové inovatívne vozidlo bude elektrické a schopné jazdiť úplne samostatne. Automobil je zatiaľ známy len len pod názvom projekt Vector, jeho presné pomenovanie prezradí spoločnosť až neskôr.

Jaguar Land Rover však už teraz uviedol, že pôjde o vozidlo, ktoré ponúkne inteligentné riešenie problémov s mobilitou vo veľkých mestách. Vývojom tohto konceptu reaguje spoločnosť Jaguar na rastúci počet automobiliek, ktoré sa usilujú dosiahnuť budúcnosť s používaním čo najnižšieho množstva emisií.

Vector však bude predstavovať viac ako ekologickejšiu alternatívu. Cieľom spoločnosti je zníženie preťaženia a nehôd, ktoré ohrozujú tisíce vodičov, ako aj ďalších účastníkov cestnej premávky po celom svete.Vnútorný priestor Vectora bude jedinečný, výrobca sľubuje vysokú flexibilitu pri celkovej konfigurácii jednotlivých prvkov výbavy. Zdroj: www.sciencefocus.com


Nový koncept vozidla bez vodiča sa zbavil mnohých obmedzujúcich prvkov, ktoré sú pre autá také typické. Vďaka tomu sa značke Jaguar podarilo vytvoriť kompaktný koncept s dĺžkou iba 4 metre, čo nijako neuberá z priestrannosti vozidla. Batéria a pohonné časti budú totiž ukryté v jeho podlahovej časti.

Revolučné bude aj vnútorné usporiadania vozidla. Priestor na sedenie získa možnosť konfigurácie podľa potreby. Vector preto bude možné používať na súkromné aj spoločenské účely. V prípade vyššieho počtu sedadiel môže poslúžiť aj ako typ komerčnej prepravy pre viacero osôb.Nové vozidlo bez vodiča s plne elektrickým pohonom sa stane flexibilnou súčasťou transportu vo veľkých mestách. Zdroj: www.images.news18.com


Výkonný riaditeľ spoločnosti Jaguar Land Rover sir Ralf Speth uviedol, že chce Jaguar Land Rover nasledovať celosvetový trend v oblasti zvyšovania počtu áut s elektrickým pohonom. Cieľom projektu Vector je ukázať, že je Jaguar lídrom v inováciách, ktoré pomáhajú zlepšovať kvalitu životného prostredia, ako aj bezpečnosť na cestách.

Na vývoji vozidla sa okrem skúseného tímu návrhárov a technológov z Jaguaru podieľali aj odborníci z univerzít a z oblasti digitálnych služieb. Práve vďaka tomu sa podarilo vytvoriť koncept vozidla, v ktorom sú zahrnuté intuitívne a inteligentné systémy.

Pomocou rôznych technologických inovácií bude Jaguar znovu o krok bližšie k dosiahnutiu záväzku Destination Zero.Cieľom Jaguaru je dostať Vector do ulíc anglického mesta Coventry na konci roka 2021. Zdroj: www.driving.co.uk


Vývojovým centrom pre Vector sa stane anglické Národné inovačné centrum Univerzity vo Warwicku. Jaguar bude spolupracovať nielen s ňou, ale aj s mestským úradom mesta Coventry a združením West Midlands. Ich spoločným cieľom je dostať Vector do ulíc Coventry na konci roka 2021.

Samozrejme, pôjde o pilotné spustenie projektu, všetky jazdy a prevádzka vozidla budú slúžiť ako “živé” laboratórium. Spoločnosť Jaguar tak získa výsledky priamo v procese používania v reálnych podmienkach.Vector je vozidlo budúcnosti – elektrické, bez vodiča, praktické a prispôsobiteľné. Zdroj: www.scdn.slashgear.com


Riaditeľ projektu Tim Leverton vysvetľuje: “Vďaka celosvetovým trendom urbanizácie a digitalizácie sú prepojené a moderné systémy mobility v meste čoraz väčšou nevyhnutnosťou.”

Budúcnosť pohybu v meste tiež súvisí s prepojením verejnej a súkromnej dopravy a inteligentných vozidiel a systémov. Tie spájajú rôzne druhy prepravných prostriedkov tak, aby uľahčili život človeka, znížili vplyv na životné prostredie a vyriešili problémy preplnených ciest.

Projekt Vector bude plnohodnotnou a nenahraditeľnou súčasťou transportu vo veľkých mestách.

Na toto futuristické vozidlo si budete musieť ešte chvíľu počkať, no pre našu ponuku preverených jazdených vozidiel to neplatí. Využite naše mimoriadne zvýhodnené ceny a rezervujte si vysnívaný model, kým je z čoho vyberať. Rozdiel medzi novým a jazdeným vozidlom Jaguar je iba v cene.