Novinky

JAGUAR ODHAĽUJE KONCEPT I-PACE

 • Koncept I-PACE prichádza ako ukážka úplne prvého elektromobilu Jaguar.
 • Produkčný model sa predstaví koncom roka 2017 a na cesty sa dostane v roku 2018.
 • Koncept I-PACE je výkonné elektrické SUV, ktoré sa vyznačuje odvážnym dizajnom s predsunutou kabínou. - Predstavuje kombináciu výkonného športového modelu so všestrannosťou 5-miestneho SUV.
 • Pri predpokladanom dojazde viac ako 500 km bude vodičom s priemernou dĺžkou jazdy stačiť, ak vozidlo nabijú raz týždenne.
 • Nová architektúra elektrického modelu umožnila dizajnérom a konštruktérom Jaguar zbúrať všetky tradície týkajúce sa využiteľnosti vozidla.
 • Na cestách zaberá menej miesta ako bežné SUV strednej veľkosti, pričom však ponúka viac priestoru pre cestujúcich a batožinu ako modely vyšších tried.
 • Optimalizované aerodynamické vlastnosti priniesli nízky súčiniteľ odporu vzduchu s hodnotou len 0,29. Zároveň inšpirovali vznik nových dizajnových prvkov, ktoré odkazujú na výkon a jazdné vlastnosti vozidla.
 • V interiéri nájdeme najmodernejšie technológie a prvotriedne materiály, ktoré prezentujú víziu automobilky Jaguar v oblasti prémiových elektrických vozidiel, súčasne sa tu však zachovávajú aj nádherne prepracované detaily s odkazom na britské remeselné majstrovstvo.
 • Ľahké, štíhle sedadlá a športový posed za volantom zaručujú pocit prepojenia s vozovkou ako v športovom aute.
 • Elektromotory na prednej a zadnej náprave dodávajú kombinovaný výkon 400 koní a okamžitý krútiaci moment 700 Nm. Vozidlo vďaka tomu ponúka akceleráciu hodnú športového vozidla a prednosti pohonu všetkých kolies v každom počasí a na každom povrchu.
 • Nízko položené ťažisko, ako aj dôkladne prepracované lichobežníkové zavesenie predných kolies a zadná náprava s integrovanými ramenami zaručujú vynikajúcu kultivovanosť jazdy typickú pre modely Jaguar.
 • Kombinácia dotykových displejov, kapacitných spínačov a dotykových analógových ovládacích prvkov pomáha vodičovi intuitívnejšie pracovať s informáciami vo vozidle.

Koncept I-PACE prináša do segmentu elektromobilov radikálnu zmenu. Predstavuje novú generáciu dizajnu elektromobilov na akumulátorový pohon. Ide o dramatický dizajn, ktorý nám umožňuje nahliadnuť do budúcnosti – výsledok spojenia originálnej DNA značky Jaguar s nádhernými, luxusnými detailmi a britským remeselným majstrovstvom.
Nie je to len obyčajný koncept. Je to predzvesť päťmiestneho sériového vozidla, ktoré sa dostane na cesty v roku 2018. Pôjde o úplne prvé elektrické vozidlo Jaguar na akumulátorový pohon, ktoré zároveň otvorí novú kapitolu v dejinách našej legendárnej značky.“
Ian Callum, riaditeľ dizajnu, Jaguar

BÚRA VŠETKY TRADÍCIE
Koncepčné vozidlo Jaguar I-PACE je jedným z vizuálne najpútavejších konceptov, aký kedy automobilka Jaguar vytvorila. Tímy dizajnérov a konštruktérov naplno využili slobodu, ktorú im elektrifikácia vozidla ponúkla, a pri tejto príležitosti prehodnotili celkové proporcie vozidla.
Výsledkom tohto úsilia je výnimočné päťmiestne SUV, v ktorom sa spája moderný dizajn s dopredu posunutou kabínou, inšpirovaný superautom C-X75, s plynulou siluetou kupé. Koncept I-PACE v sebe ukrýva množstvo pokročilých technológií, ako aj presvedčenie tímu dizajnérov značky Jaguar, že spotrebitelia sú pripravení na odvážnejší dizajn elektrických vozidiel.
Príležitosti, ktoré elektrický pohon ponúka, sú obrovské. Elektromobily dávajú dizajnérom oveľa viac slobody a práve tejto príležitosti sa musíme chopiť. To je i dôvod, prečo sme koncept I-PACE vyvíjali na novej platforme navrhnutej s cieľom optimalizovať jazdné vlastnosti, aerodynamiku a interiér elektrických vozidiel.
V prípade konceptu I-PACE je revolučný profil vozidla, nie dizajnový jazyk. A takýto profil sme mohli použiť, pretože vozidlo má elektrický pohon. Nejde tu len o to, že sme chceli vytvoriť niečo, čo sa výrazne líši od všetkého ostatného, čo robíme: chceli sme, aby tento dizajn bol oslavou novej technológie elektrického akumulátorového pohonu.
Už od samého začiatku tohto projektu som bol rozhodnutý vytvoriť dizajn, ktorý bude odrážať túto zmenu v mechanike vozidla. Aj to bol dôvod, prečo vznikol športový profil s dopredu posunutou kabínou a nie auto s kapotou a motorom.“ Ian Callum, riaditeľ dizajnu, Jaguar

Vozidlo s takýmito dynamickými proporciami mohlo vzniknúť len na základe dizajnu, ktorý vedome využíva každý jeden milimeter poskytovaný najmodernejším systémom elektrického pohonu automobilky Jaguar. Koncept I-PACE, ktorý naplno využíva technologické možnosti elektrického pohonu, prináša obrovské zmeny v oblasti dizajnu. A súčasne nachádza nový svieži spôsob spracovania luxusných, osobných detailov značky Jaguar a britského remeselného majstrovstva.

Keďže odbudol motor s vnútorným spaľovaním aj tunel prevodovky, koncept I-PACE využíva konštrukciu s kabínou posunutou dopredu, rozšírenými blatníkmi a kratšími prevismi. Silueta vozidla je vďaka tomu aerodynamickejšia a boky majú mohutnejšie proporcie. Zároveň ponúka viac priestoru v kabíne, ako aj lepšie jazdné vlastnosti a viditeľnosť.
Koncept I-PACE tak má viac spoločného so superautom strednej kubatúry C-X75 ako s klasickými SUV. Jasne o tom svedčí dopredu posunutá kabína, dynamická stredová línia, krivka predných blatníkov, mohutné proporcie zadných bokov či veľké, účelné kolesá. A pritom celková vizuálna stopa koncepčného vozidla I-PACE je rovnako kompaktná, ako má bežné SUV strednej veľkosti. Veľký rázvor s dĺžkou 2990 mm vytvára priestranný interiér, ktorý ponúka dostatok miesta v oblasti kolies na úrovni plnohodnotného SUV alebo luxusného sedanu.

ELEKTRIFIKÁCIA A NULOVÉ EMISIE
Pre mnohých zákazníkov bude koncept I-PACE ich vôbec prvým elektrickým vozidlom. Vďaka výskumu a inováciám zo strany konštruktérov a dizajnérov sa podarilo zjednodušiť zážitok z vlastníctva takéhoto vozidla a zmiernili sa aj bariéry brániace jeho prijatiu zo strany zákazníka. Elektromotory, akumulátor a ovládacie systémy ponúkajú najlepší možný výkon a praktický jazdný dosah pre väčšinu každodenných jázd.
Jazdný dosah koncepčného vozidla I-PACE predstavuje podľa európskeho kombinovaného jazdného cyklu NEDC viac ako 500 km. Pri priemerných denných jazdách na vzdialenosť 40 až 50 km bude väčšina zákazníkov musieť vozidlo nabíjať len raz týždenne. Akumulátor je možné nabíjať na verejných nabíjacích staniciach, pomocou špeciálnych nástenných nabíjačiek alebo jednoducho z klasickej elektrickej zásuvky v domácnosti.
Nabíjanie je jednoduché a rýchle, pričom pri nabíjaní jednosmerným prúdom s príkonom 50 kW sa vozidlo nabije na 80 percent za 90 minút a na 100 percent už za niečo cez dve hodiny.
Elektromobily sú nevyhnutné – a vďaka značke Jaguar budú aj žiadané. Autá s nulovými emisiami pretrvajú a práve koncept I-PACE začne revolúciu v kategórii elektrických vozidiel.
Súčasne s prebiehajúcim globálnym rozvojom infraštruktúry nabíjacích staníc – a s dostatočným jazdným dosahom, ktorý väčšine ľudí umožní nabíjať vozidlo len raz za týždeň – nadobudnú vodiči vďaka vozidlám, ako je koncept I-PACE, presvedčenie, že každodenné používanie elektrického vozidla môže byť prínosné a praktické.“ Ian Hoban, produktový riaditeľ, Jaguar Land Rover

Energia sa v koncepčnom vozidle I-PACE uchováva v kvapalinou chladenom lítiovo-iónovom akumulátore s kapacitou 90 kWh, ktorý navrhla a vyvinula samotná automobilka. Puzdro akumulátora je vyrobené z ľahkého hliníka a tvorí integrovanú súčasť konštrukcie karosérie.

Akumulátor vyžíva zapuzdrené články, ktoré si konštruktéri vybrali pre ich energetickú hustotu a skvelý tepelný výkon, ktorý je výsledkom nízkej úrovne vnútorného odporu, a tiež kvôli slobode, ktorú im poskytovali pri vytváraní návrhu. A na rozdiel od niektorých konkurenčných druhov článkov ponúkajú aj obrovský potenciál budúceho vývoja, predovšetkým z hľadiska energetickej hustoty. To prinesie väčší jazdný dosah pri zachovaní veľkosti akumulátora, prípadne podobný jazdný dosah ako dnes pri použití menšieho a ľahšieho akumulátora.

Akumulátor je chladený kvapalinou, pričom využíva špeciálny chladiaci okruh s dvomi režimami. Pri miernych vonkajších teplotách akumulátor zvyšuje hospodárnosť tým, že na odvádzanie tepla produkovaného jednotlivými článkami využíva len klasický chladič. Pri vyšších teplotách sa zapne aj špeciálne chladiace zariadenie prepojené s hlavným klimatizačným systémom vozidla, ktoré poskytne vyššiu chladiacu kapacitu, aby sa zabezpečili optimálne podmienky pre prevádzku akumulátora.

Energetickú úspornosť sa podarilo zvýšiť aj zabudovaním najmodernejšieho tepelného čerpadla do systému klimatizácie. Tepelné čerpadlo je oveľa účinnejšie ako klasické elektrické ohrievače, pretože na vyhrievanie kabíny využíva energiu z vonkajšieho vzduchu a neodčerpáva čisto len prúd z akumulátora. Vďaka tomu je možné zvýšiť jazdný dosah koncepčného vozidla I-PACE o 50 km, dokonca aj v mrazivých zimných podmienkach, keď ho najviac potrebujete.