Jaguar prezradil prvé informácie o novom sedane XJ 2020 na Frankfurtskom automobilovom veľtrhu

Na tohtoročnom automobilovom veľtrhu IAA vo Frankfurte spoločnosť Jaguar predstavila nové vozidlo – zatiaľ však uviedla len stručný popis a temnú dymovú fotografiu. Ide o sedan Jaguar XJ 2020, ktorý bude predstavený približne v polovici budúceho roka.


Prvá fotografia a zároveň malý teasing od spoločnosti Jaguar. Takto bude vyzerať nový, plne elektrický model XJ 2020. Zdroj: leasing.comOkrem nového Defendera tak bude spoločnosť Jaguar Land Rover “bojovať” o zákazníka s dvoma novinkami. Nový, plne elektrický model sedanu XJ bude predstavený v polovici roka 2020, medzinárodný predaj začne približne od začiatku roka 2021.


Počas 50 rokov dokázal Jaguar zdokonaliť model XJ do súčasnej podoby. V roku 2020 však tento model prepíše históriu a zaradí sa do sveta ako plne elektrický automobil.Značka Jaguar bude nasledovať ostatné automobilky, ktoré majú elektrické automobily – napríklad Tesla Model S, Porsche Taycan, Mercedes Benz EQS a Audi E-Tron GT.

Jaguar XJ 2020 bude mať úplne rovnaké prevedenie a motor ako prvý elektrický model od Jaguaru I-PACE. Spoločnosť Jaguar na veľtrhu vo Frankfurte odhalila veľmi málo informácií, ale aby milovníkov áut trošku nalákali a nenapínali, prezradili aspoň niečo.

Jaguar XJ 2020 bude vybavený systémom MLA (modulárna pozdĺžna architektúra). Je to platforma navrhnutá na použitie elektrického pohonu vozidla, postará sa o štyri elektrické motory, ktoré sa úplne prispôsobia pohonu všetkých kolies.

Batéria nového modelu XJ 2020 bude uložená pod podlahovou doskou.


Nový XJ si “požičia” motor od prvého elektrického modelu od Jaguaru – vozidla I-PACE.Model XJ 2020 bude disponovať batériou s výkonom 90 kWh, výkonom 400 koní, ako aj maximálnym krútiacim momentom 700 Nm. Dojazd plne elektrického modelu XJ bude 350 km.

Odborníci zo sveta áut tiež predpokladajú, že Jaguar ponúkne nový model aj ako neelektrický variant. Mohlo by ísť o plug-in hybrid, ktorý spotrebuje menej paliva a bude produkovať menej emisií. Zatiaľ však ide iba o dohady, aká bude realita sa dozvieme až v roku 2020.

Model XJ 2020 nahradí predchodcu XJ, ktoré sa vyrába viac ako 50 rokov, dlhé roky bol vlajkovým modelom spoločnosti, pričom posledná generácia modelov XJ je v predaji od roku 2009.

Aj preto dostane nový model XJ 2020 viaceré dizajnové vylepšenia a prémiové prvky. Veríme, že čoskoro spoločnosť Jaguar prezradí a ukáže viac.


Limitovaná verzia modelu XJ50 – práve takto si Jaguar pripomenul 50 rokov výroby modelu XJ.