Jaguar XE vs. XF: V čom sa líšia a podľa čoho si vybrať jedno z nich?

Zatiaľ čo model XF je luxusnejší a ponúka viac priestoru, Jaguar XE ho tromfne v kompaktnosti a cene. Podľa akých kritérií si vybrať medzi sedanmi XE a XF?

Veľkosť a vonkajší vzhľad


Zrejme najzásadnejšou odlišnosťou medzi sedanmi XF a XE je veľkosť. Model XF je o 28 centimetrov dlhší a štyri centimetre vyšší. To ale neznamená, že Jaguar XE zostáva svojmu konkurentovi niečo dlžný. Práve naopak.

Model XE je síce menšie, ale kompaktné ľahké vozidlo, ktoré prináša športový výkon v efektívnejšom prevedení. A aj napriek tomu, že má silnú konkurenciu, medzi menšími sedanmi patrí k špičke. Svedčí o tom napokon niekoľko ocenení.

Magazín Auto EXPRESS vyhlásil Jaguar XE viackrát za kompaktné auto roka a noviny The Telegraph ho v roku 2015 dokonca označili za najlepšie biznis vozidlo a najlepšie auto vôbec.Model XF je o 28 centimetrov dlhší a štyri centimetre vyšší.Vráťme sa však späť k vonkajšiemu vzhľadu oboch vozidiel. Na prvý pohľad sa môže zdať, že modely XE a XF sú úplne rovnaké. Popravde, okrem veľkosti ich odlišuje len veľmi málo prvkov. Obe vozidlá majú elegantnú zakrivenú konštrukciu z hliníkového materiálu, ktorá počas jazdy zabezpečuje dokonalú aerodynamiku.

Na modeli XE aj XF nájdete v prednej časti rovnakú chromovanú mriežku, LED svetlá a denné svetlomety v tvare písmena J. Keď sa však pozriete zblízka, zistíte, že model XE má menšie pneumatiky. Ich priemer je 43 centimetrov, zatiaľ čo zliatinové kolesá vozidla XF dosahujú priemer až 50 centimetrov.

Okrem toho treba povedať, že model XF má strešné okno a model XE nie. To isté platí o ukazovateľoch zmeny smeru, ktoré sa nachádzajú na spätných zrkadlách. Jaguar XF ich má a model XE nie.


Interiér


Vďaka tomu, že model XF má väčší rázvor kolies, ponúka aj viac priestoru vo vnútri. Cestujúci, ktorí sedia vzadu, majú o necelých šesť centimetrov dlhší priestor pre nohy. No a keďže svetlá výška tohto vozidla je väčšia (vpredu o tri a vzadu o dva centimetre), vyšší pasažieri sa budú v modeli XF cítiť komfortnejšie.Interiér Jaguaru XE je luxusný, no pôsobí viac ako športové vozidlo.Ak máte spolucestujúcich len príležitostne a jazdíte na krátke trate, s modelom XE si vystačíte. Pre väčšie pohodlie počas jazdy na dlhé trate a s početnejšou posádkou si však zaobstarajte väčší model XF.

Ten vám odporúčame aj v prípade, že si potrpíte na luxusný vzhľad. Obe vozidlá majú kožené sedadlá a mnoho interiérových vylepšení. No zatiaľ čo model XF v tmavom prevedení s jednoduchými líniami vyzerá elegantnejšie, model XE svojím interiérom pripomína skôr športové vozidlo.

Čo sa týka batožinového priestoru, aj v tomto je Jaguar XF o niečo popredu. Keďže vozidlo je väčšie, zmestí sa doň až 11 kusov batožiny (540-litrový batožinový priestor). Do kompaktnejšieho sedanu XE, ktorý má objem batožinového priestoru 455 litrov, ich vložíte „len“ deväť.


Technológie


Podobne ako pri vonkajšom vzhľade, aj v prípade technológií sú rozdiely minimálne. Jaguar XF aj XE majú zabudovaný informačno-zábavný systém InControl.

Ten slúži ako navigácia a zároveň ho môžete využívať na zábavu. V minulosti ste si mohli do modelu XF zaobstarať systém s dotykovou obrazovkou Touch Pro. Po novom však dotykové obrazovky s multimediálnym obsahom nájdete v oboch vozidlách.Interiér Jaguaru XE je luxusný, no pôsobí viac ako športové vozidlo.

Okrem toho v oboch modeloch nechýba systém výstrahy pred vybočením z jazdného pruhu, asistencia počas parkovania a navigácia prispôsobená pre akékoľvek počasie.

Na rozdiel od XE si jazdu v modeli XF môžete spríjemniť vďaka aplikáciám InControl. Systém zahŕňa aplikácie s užitočným aj zábavným obsahom (audioknihy, informácie o počasí a parkovaní, najbližšie čerpacie stanice, rádio kanály a ďalšie).


Výkon motora


Od uvedenia prvých modelov XE a XF sa mnoho zmenilo. V súčasnosti sa vozidlá predávajú v niekoľkých variantoch. A od toho, ktorý z nich si vyberiete, závisí výkon motora a spotreba paliva.

Oba modely sa vyrábajú so vznetovými aj zážihovými motormi. Výkonnejšími sú, samozrejme, vznetové motory. So šesťvalcovým trojlitrovým motorom modelu XF dosiahnete zrýchlenie z 0 na 100 za šesť sekúnd a maximálna rýchlosť je až 250 km/h.
V prípade dvojlitrových štvorvalcov je síce zrýchlenie menej efektívne a aj maximálne rýchlosť nižšia, no výhodou je, že tieto typy vozidiel sa vyrábajú s pohonom na všetky štyri kolesá.

Ak chcete dosiahnuť maximálny výkon a mať aj pohon všetkých kolies, poobzerajte sa po modeli XE S. Ten pri dvojlitrovom motore s výkonom 300 koní dosahuje rýchlosť 250 km/h a z 0 na 100 zrýchli do 5,7 sekundy.Jaguar XE S s výkonom 300 koní dosahuje rýchlosť 250 km/h a z 0 na 100 zrýchli do 5,7 sekundy.

Tým z vás, ktorí dbajú o čo najnižšiu spotrebu, odporúčame model XF s dvojlitrovým dieselovým motorom a výkonom 161 koní. Tento model je z hľadiska spotreby označovaný za najlepší model od Jaguaru.

A s tým prirodzene súvisí aj to, že vypúšťa do ovzdušia oveľa menej oxidu uhličitého (124g/km).

V súvislosti s výkonom už len dodáme, že oba modely sú vybavené systémom JaguarDrive Control. Ten umožňuje vodičovi vyberať si medzi štyrmi režimami jazdy, a to štandardným, ekologickým, dynamickým a jazdou v daždi alebo na snehu.


Cena


Keďže modely XF a XE sú vcelku podobné a pochádzajú z rovnakej rodiny vozidiel, ich cena sa veľmi nelíši. V základnej výbave stoja 45 558 eur (Jaguar XF) a 44 805 (Jaguar XE S).

Výsledná suma však, samozrejme, závisí od toho, ktorý model, s akým pohon a vybavením si vyberiete. Ako príklad uvádzame porovnanie viacerých variantov.
Model XF Pure stojí už spomínaných 45 558 eur, no XF Prestige vychádza v základnej výbave na 49 299 eur a najdrahší model XF Sedan S stojí v základnej výbave 70 652 eur.
Jaguar XE sa vyrába v troch prevedeniach. Najlacnejšou verziou je XE S a tá stojí 44 805 eur. Drahšie modely SE a HSE vychádzajú na 47 943 a 52 343 eur.


Podľa čoho sa rozhodnúť?


Po podrobnom porovnávaní tu máme záver a v ňom vám poradíme, podľa čoho by ste si medzi modelmi XF a XE mali vybrať.

Ak si potrpíte na luxus, priestranný interiér a zároveň potrebujete výkonné vozidlo, jednoznačnou voľbou je Jaguar XF. Ten navyše ponúka nižšiu spotrebu paliva a teda aj nižšie množstvo emisií.

Keďže model XF je typickým biznis vozidlom, určite sa vám zíde aj vtedy, ak potrebujete pracovné auto.Model XF je skvelým biznisovým vozidlom.

O niečo lacnejším variantom je Jaguar XE, ktorý aj napriek svojmu elegantnému vzhľadu prináša športový dynamický výkon. V prípade tohto vozidla však rátajte s menším interiérom a batožinovým priestorom.

Z hľadiska bezpečnosti sú oba modely skvelou voľbou. Dôkazom toho je fakt, že v bezpečnostných testoch Euro NCAP získali obe autá najlepšie možné hodnotenie päť hviezd.

O kvalitách vozidiel Jaguar XE a Jaguar XF sa môžete presvedčiť na webstránke T.O.P. AUTO PREMIUM alebo priamo v našom showroome na Rožňavskej 30 v Bratislave.