Jaguar plánuje znížiť počet dopravných nehôd na minimum. Ktoré technológie to dokážu?

„Destination zero“ predstavuje dôsledné znižovanie počtu autonehôd, ktoré sa spoločnosť Jaguar pomocou rôznych technológií pokúša dosiahnuť. Ktoré technologické vychytávky sa postarajú o vyššiu bezpečnosť na cestách?


Ročne sa automobily podpíšu pod 1,3 milióna úmrtí na celom svete. Toto enormne vysoké číslo sa snažia jednotlivé automobilky neustále znižovať.


Znižovanie počtu autonehôd je možné len vďaka rôznym technológiám, ktoré sú do vozidiel postupne pridávané. Ktoré technológie bude vo svojich vozidlách využívať spoločnosť Jaguar?

Prvá kamera so zameraním na vodiča

Ľudský mozog je fascinujúci, no aj napriek tomu nie je dokonalý. Keď je človek unavený, vystresovaný alebo nesústredený, môže sa dopustiť rôznych chýb. A niektoré z nich majú fatálne následky, ako napríklad vážne autonehody.

Až 94 % nehôd je spôsobených ľudskou chybou, preto sa spoločnosť Jaguar zameriava na technológiu Human Machine Interface (rozhranie človek-stroj), ktorá dokáže detekovať a znižovať kognitívne zaťaženie mozgu človeka.


Optimálne prostredie vo vnútri auta sa postará o ideálne nastavenie mysle vodiča tak, aby zvládol šoférovanie bez problémov a kolíznych situácií.


Pomocou biometrickej umelej inteligencie (AI) bude v budúcnosti možné rozlíšiť stav mysle vodiča, pochopiť, ako sa cíti a čo potrebuje. Následne sa v kabíne vozidla prispôsobí vnútorná teplota, hlasitosť hudby a okolité osvetlenie tak, aby bolo možné pozitívne vplývanie na jeho myseľ.

Zmyslový volant

Ľudské zmysly sú jedným z najúčinnejších prostriedkov komunikácie s naším mozgom. Spoločnosť Jaguar sa spojila s Glasgowskou univerzitou a ich spoločným cieľom je vyvinúť pokrokové technológie pre volanty, ktoré dokonale prepoja naše vrodené zmysly s rozumom.


Doľava alebo doprava? To povie sám volant bez toho, aby sa musel vodič pozerať na obrazovku navigácie.


Pri využití tepla ako komunikačného nástroja dokáže volant budúcnosti na základe navigačného systému signalizovať, kam by mal vodič odbočiť.

Priehľadný podvozok

Ocenená technológia značky Jaguar Clear Sight Ground View (čistý pohľad na zem) a Rear Mirror (zadné zrkadlo), ktoré sú súčasťou našich nových vozidiel Evoque, Discovery Sport, Defender a Jaguar XE predstavujú pre našich vodičov „tretie oko“, vďaka ktorému môžu vidieť aj to, čo by si vlastnými očami vôbec nevšimli.


Najnovšia technológia poskytuje vodičovi virtuálny pohľad na okolité prostredie vo vysokom rozlíšení. Vďaka tomu je parkovanie na malých parkovacích miestach či v meste na vysokých obrubníkoch skutočne hračkou. Zdroj: www.landrover.com


„Bezpečnosť je pre spoločnosť Jaguar Land Rover prioritou číslo jeden, preto zdokonaľujeme naše vozidlá využívaním najnovších technológií budúcností.“ povedal Alexandros Mouzakitis, Senior Manager pre elektrický výskum.