Výrobca áut Jaguar Land Rover spustil pilotný projekt ChemCycling, na ktorom spolupracuje so spoločnosťou BASF. Zámerom automobilky je premieňať plasty, ktoré by inak šli na skládku alebo do spaľovne, na vysokokvalitný materiál. Ten sa následne použije v nových modeloch.
A ako to celé funguje? Plasty určené na ďalšie použitie sa termochemickými procesmi transformujú na pyrolytický olej. Ten sa do výrobného procesu vráti ako náhrada fosílnych zdrojov, z ktorých sa zhotovia vysokokvalitné a pevné náhrady plastov.
Skvelé na tejto hmote je, že sa dá zafarbovať a temperovať, vďaka čomu je ideálnym materiálom na palubné dosky alebo exteriérové prvky.
Jaguar Land Rover spolu s BASF testujú systém na prototypoch elektrických modelov Jaguar I-PACE. Výrobca pritom okrem kvality sleduje aj to, či nový materiál spĺňa najprísnejšie bezpečnostné normy a dokáže tak nahradiť pôvodný diel.
Vďaka svojim výhodám sú plasty dôležitou súčasťou automobilovej výroby. V automobilke Jaguar Land Rover si však uvedomujú, že plastový odpad predstavuje globálnu výzvu, ktorá si žiada inovatívne myslenie.
Preto je projekt ChemCycling len jedným z mnohých krokov, ktoré v Jaguar Land Rover zavádzajú s cieľom eliminovať zbytočný plast.
Výrobca už napríklad splnil cieľ, že do roku 2020 odstráni svoj odpad na britských skládkach. V rámci programu Zero Waste to Landfill sa tak zbavil odpadu, ktorý by pokryl 187 futbalových ihrísk (13,2 milióna m2), a takisto odstránil 14 miliónov plastov na jedno použitie.