Technológia recyklovaného plastu: Ako Jaguar Land Rover prispieva k nulovému znečisteniu?

Výrobca áut Jaguar Land Rover spustil pilotný projekt ChemCycling, na ktorom spolupracuje so spoločnosťou BASF. Zámerom automobilky je premieňať plasty, ktoré by inak šli na skládku alebo do spaľovne, na vysokokvalitný materiál. Ten sa následne použije v nových modeloch.


A ako to celé funguje? Plasty určené na ďalšie použitie sa termochemickými procesmi transformujú na pyrolytický olej. Ten sa do výrobného procesu vráti ako náhrada fosílnych zdrojov, z ktorých sa zhotovia vysokokvalitné a pevné náhrady plastov.

Skvelé na tejto hmote je, že sa dá zafarbovať a temperovať, vďaka čomu je ideálnym materiálom na palubné dosky alebo exteriérové prvky.

Jaguar Land Rover spolu s BASF testujú systém na prototypoch elektrických modelov Jaguar I-PACE. Výrobca pritom okrem kvality sleduje aj to, či nový materiál spĺňa najprísnejšie bezpečnostné normy a dokáže tak nahradiť pôvodný diel.


Projekt ChemCycling testujú na prototypoch modelu Jaguar I-PACE.Vízia Destination Zero

Vďaka svojim výhodám sú plasty dôležitou súčasťou automobilovej výroby. V automobilke Jaguar Land Rover si však uvedomujú, že plastový odpad predstavuje globálnu výzvu, ktorá si žiada inovatívne myslenie.

Preto je projekt ChemCycling len jedným z mnohých krokov, ktoré v Jaguar Land Rover zavádzajú s cieľom eliminovať zbytočný plast.

Výrobca už napríklad splnil cieľ, že do roku 2020 odstráni svoj odpad na britských skládkach. V rámci programu Zero Waste to Landfill sa tak zbavil odpadu, ktorý by pokryl 187 futbalových ihrísk (13,2 milióna m2), a takisto odstránil 14 miliónov plastov na jedno použitie.


Jaguar Land Rover odstránil z výroby nadbytočný odpad aj jednorazové plasty.Ďalším prejavom skutočného záujmu je spolupráca s dánskou textilnou spoločnosťou Kvadrat, ktorá do modelov Range Rover Velar a Range Rover Evoque navrhla alternatívne sedenie ako náhradu za pravú kožu. Textília kombinuje vlnenú zmes a technický semiš vyrobený z plastových fliaš. A aj napriek opätovnému použitiu materiál vyzerá luxusne.

Udržateľnosť nie je dôležitá len pri zariadení vozidla, myslieť inovatívne je potrebné aj pri pohonných jednotkách. Toho sa držia aj v Jaguar Land Rover, o čom svedčí záväzok, že od roku 2020 bude každá modelová rada plne elektrifikovaná.

Svoje výsledky prinášajú aj moderné a efektívne spaľovacie motory. Vďaka nim sa za posledných 10 rokov podarilo znížiť množstvo emisií CO2 na polovicu pri každom vozidle.

Tento a mnoho ďalších opatrení, ako je napríklad princíp cirkulárnej ekonomiky alebo zavádzanie inovatívnych technológií, sú súčasťou vízie Destination Zero. Jaguar Land Rover si totižto dal za cieľ čo najviac znížiť množstvo emisií, znížiť počet nehôd a takisto minimalizovať preťaženie vozidiel.