Jaguar Land Rover rozšíri ponuku elektrických vozidiel. Budúci rok plánuje tieto tri modely


Jedno vylepšenie a dve celkom nové vozidlá. To má v pláne britská automobilka Jaguar Land Rover, ktorá budúci rok rozšíri ponuku o tri elektrické modely.

Automobilka Jaguar Land Rover už v polovici minulého roka oznámila, že sa chystá investovať do výroby elektrických áut. V tom čase sa hovorilo o stovkách miliónoch libier. Dnes je známe, že to bude minimálne jedna miliarda libier, ktorá sa použije na produkciu nových vozidiel.

Už teraz môžeme povedať, že v jednom prípade sa súčasný model vylepší elektrickým pohonom. Okrem toho však v budúcom roku Jaguar plánuje predstaviť aj dve nové elektrické vozidlá.

Elektrický sedan Jaguar XJ

Začnime však už zmenami, ktoré sa budú zavádzať pri známych modeloch. Jedným z nich je Jaguar XJ, ktorého názov pôvodne znamená eXperimental Jaguar (pokusný Jaguar).

Z pokusného modelu sa od roku 1968 stala jedna z ikon, ktorá je skvelým príkladom automobilovej evolúcie.


Takto vyzerá model XJ v súčasnosti.


Od úplných počiatkov sa vzhľad vozidla takmer vôbec nezmenil. Až od roku 2009 prišiel výrobca s modelom XJ v modernejšom dizajne.

V roku 2019 sa výroba vozidiel XJ pozastavila, no v roku 2021 sa vozidlo pôvodne so spaľovacím motorom opäť objaví. Jaguar Land Rover ho uvedie s elektrickým pohonom. Vzhľad ešte doposiaľ nie je známy, ale šéf dizajnu Julian Thomson naznačil, že prídu s niečím nekonvenčným a báječným.

"Bude to krásne auto, so zaujímavým pohonom a luxusným interiérom. Atmosféra kabíny bude osviežujúca," tvrdí Thomson. Okrem toho dodal, že auto bude prispôsobené tak, aby si šoféri jazdu skutočne užívali a nie len sa prevážali.
Vylepšený model XJ sa ako plne elektrický sedan stane vlajkovou loďou automobilky Jaguar.

Úplne nový Jaguar J-PACE

Kým sedan XJ je už stálym členom rodiny Jaguar, v budúcom roku sa očakáva predstavenie ďalších dvoch prírastkov. Celkom novým vozidlom bude Jaguar J-PACE so šesťvalcovým radovým motorom, ktorý sa bude vyrábať v čisto elektrickom aj hybridnom prevedení.


Podobne ako Jaguar I-PACE, aj nové modely budú v elektrickom prevedení.


Čo sa týka vzhľadu, v spojitosti s modelom J-PACE sa spomína avantgardnejší štýl a luxusný interiér. Veď napokon, svedčia o tom predpoklady, že vnútorná časť vozidla bude vybavená koženými poťahmi Windsor, pravým drevom a hliníkovým lemovaním.

Vzhľadom na to, že do vozidla sa umiestni batéria väčších rozmerov, predné časti konštrukcie budú menšie a riadenie crossoveru bude posadené nižšie v porovnaní s klasickými SUV.

O modely Road Rover panujú zatiaľ len dohady

O druhom vozidle, ktoré koncern Jaguar Land Rover plánuje predstaviť v budúcom roku, sa vie oveľa menej. Zástupcovia automobilky sú pri informáciách o modeli Road Rover zdržanliví.

Očakáva sa však, že by malo ísť elektrickú verziu modelu Range Rover, ktorý sa hodí najmä na cesty. Čo sa týka vzhľadu, hovorí sa, že vozidlo bude vyzerať veľmi elegantne. Podobne ako pri J-PACE, riadenie bude tiež umiestnené nízko. Veľkosťou sa má nový Road Rover podobať na Evoque a Velar.

Zaujímavosťou je, že názov Road Rover slúži len ako prezývka a počas výroby sa používať nebude.

A aj keď je o vozidle len málo informácií, už teraz vieme, že nové modely budú založené na platforme MLA, ktorá sa dokáže nakonfigurovať na všetky typy pohonu – elektrický, hybridný aj konvenčný spaľovací.

Nové vozidlá plánuje Jaguar Land Rover vyrábať v továrni Castle Bromwich v Birminghame, v ktorej sa doposiaľ vyrábali modely XE, XF a F-TYPE.

Potrvá ešte nejaký čas, kým sa avizované vozidlá dostanú na trh. Na čo však čakať nemusíte vôbec, sú naše skladové vozidlá Jaguar s mimoriadnym cenovým bonusom, ktoré sú pripravené k okamžitému odberu.