PREDSTAVUJEME I-PACE: 10 VECÍ, NA KTORÉ SA MÔŽETE TEŠIŤ PRI PRVOM CELOELEKTRICKOM SUV ZNAČKY JAGUAR

1. Z Bratislavy do Košíc na jedno nabitie

I-Pace je vozidlo, ktoré sa značne približuje k dokonalej vízii o čistej, bezpečnej a udržateľnej budúcnosti. Prispieva k tomu najmä úplná elektrifikácia, vďaka ktorej sú hodnoty výfukových emisií či tuhých častíc nulové.

Počas testovacích cyklov dosiahol Jaguar I-Pace dojazd na jedno dobitie 470 kilometrov. To je zhruba rovnaká vzdialenosť, ktorú prejdete z jedného konca Slovenska na druhý.

2. Hodina nabíjania = 270-kilometrový dojazd

Ak vezmeme do úvahy, že na čerpacích staniciach sa najčastejšie vyskytujú rýchlonabíjačky s výkonom 50 kW, po hodine nabíjania sa dojazd modelu I-Pace predĺži o ďalších 270 kilometrov.

Ak sa pýtate, ako je to s nabíjaním, multifunkčný kábel sa dodáva spoločne s autom. Môžete ním nabíjať z domovskej alebo priemyselnej zásuvky.

Dobíjanie mimo domu vyrieši interaktívna mapa Chargemap, na ktorej si môžete pozrieť, kde sa nachádza vaša najbližšia stanica. Podľa mapy si teda viete vopred naplánovať svoju cestu.

3. Zapnutá klimatizácia neznižuje dojazd

Dojazd elektrifikovaného vozidla znižuje aktívna klimatizácia, nízka teplota aj jazda v hustej premávke.

Aby sa tomu predišlo, Jaguar vyvinul technológiu, vďaka ktorej sa teplota v interiéri vozidla upravuje ešte pred odjazdom. Teda v momente, keď I-Pace nečerpá energiu z akumulátora, ale priamo z elektrickej siete.


4. Batéria si poradí aj s chladom

Aby si akumulátor udržal dostatočnú kapacitu aj pri nižších teplotách v zime, I-Pace je vybavený špeciálnym termoregulačným systémom. Akumulátor je teda nepretržite udržiavaný pri optimálnej teplote, takže zima nemá na dojazd vozidla žiadny vplyv.

5. Asistuje počas jazdy v hustej premávke

Ako však dokáže vozidlo ovplyvniť štýl jazdy vodiča? Aj na toto našiel Jaguar riešenie. I-Pace sa snaží udržiavať konštantnú rýchlosť s čo najmenším počtom spomalení a zrýchlení. Túto funkciu využijete napríklad počas šoférovanie v hustej mestskej premávke.


6. Silou a výkonom konkuruje športiakom

Pre fanúšikov rýchlych áut treba dodať, že elektrina neznižuje silu modelu I-Pace. Práve naopak.

Pohon všetkých štyroch kolies, výkon 400 koní a zrýchlenie z 0 na 100 za 4,8 sekundy svedčí o tom, že I-Pace prekoná mnoho súčasných sedanov aj športiakov.

K dynamickosti jazdy prispieva aj krátka kapota, nízka strecha či nižšie umiestnené ťažisko.


7. Nečakajte žiadny stiesnený interiér

Rovnako ako technologickú výbavu, má I-Pace prepracovaný aj interiér, ktorý sa vyznačuje priestrannosťou a pohodlnosťou. Komfortné kožené sedadlá vám spríjemnia pôžitok z jazdy aj počas dlhých ciest.

Čo sa týka úložného priestoru, nemusíte sa obávať žiadneho minimalizmu. Kufor s objemom vyše 650 litrov (po sklopení sedačiek je to až 1 453 litrov) a predná úložná priehradka s objemom 27 litrov predstavujú dostatok miesta pre batožinu celej posádky.

Dizajnéri mysleli aj na praktickosť, pretože úložné priestory pod sedadlami, kam umiestnite notebook, tablet alebo hocičo, čo chcete mať neustále poruke, sa ani inak nazvať nedajú.

Inak to nie je ani s 10,5-litrovým odkladacím priestorom v stredovej opierke. Keďže elektromobily nevyužívajú typickú prevodovku, v stredovej konzole sa objavilo dostatok miesta na odloženie dôležitých maličkostí.


8. Ovládajte I-Pace cez mobil

Prepojenie vozidla so smartfónom dnes nie je žiadnou výnimočnou novinkou, no Jaguar posunul balík konektivity na ešte vyššiu úroveň. Vďaka balíku aplikácií budete mať aktuálny prehľad o vozidla vždy na dosah rúk. Informácie o dojazde či stave nabíjania si môžete skontrolovať buď v mobile alebo pohľadom na smart hodinky.

Na diaľku môžete nastaviť napríklad aj teplotu, na ktorú by sa mal interiér vyhriať alebo schladiť. Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí si nikdy nie sú 100-percentne istí, či svoje vozidlo zamkli, funkciu na blokovanie a odomykanie dverí cez mobil si určite rýchlo obľúbite.


9. Prispôsobuje sa každému vodičovi zvlášť

Poznáte používateľské profily na počítačoch, v ktorých sa po prihlásení máte nastavenia a programy podľa vašich potrieb? Niečo podobné používa aj I-Pace. Tu si však namiesto prístupového hesla vystačíte so svojim smartfónom alebo kľúčom.

Po odomknutí auta sa všetky nastavenia prispôsobia tým, ktoré preferuje vodič. Upraví sa poloha sedadla, sklon spätných zrkadiel a automaticky sa spustí jeho obľúbená hudba. Pripadá vám to ako zo sci-fi filmu? Možno áno, ale v prípade Jaguar I-Pace to je úplne normálne.

Vozidlo je natoľko inteligentné, že zo správania šoférov sa dokáže učiť. Po čase sa tak začne prispôsobovať nielen na základe kľúča, ale aj spozorovaných zvykov.

Po dvoch týždňoch, po ceste z práce domov, zavolá vašej manželke, aby ste zistili, čo si urobíte na večeru. Alebo prispôsobí klímu teplote, pri ktorej sa počas chladného rána cítite najlepšie.

Ako vidíte, budúcnosť nie je ďaleko. Čoskoro už môže parkovať aj vo vašej garáži.


10. Jeho kúpa pripomína stavebnicu z lega

Ak patríte k ľuďom, ktorí vyhľadávajú štýl a originalitu, I-Pace je niečo pre vás. A to najmä preto, že môžete rozhodnúť o tom, ako bude vaše auto vyzerať. Je na vás, či budete mať klasické LED svetlá alebo si doprajete nadštandardné svetlá LED Matrix.

To isté platí aj pri kufri, ktorý môžete otvárať manuálne alebo si zabezpečíte elektronické otváranie. Rozhodovať sa môžete aj medzi viacerými variantmi sedadiel, diskov, základnej farby či metalízy.

Navyše, vami vybraný model môžete vidieť hneď, ako si zvolíte vybavenie a rozhodnete sa pre konkrétne vlastnosti.