ELEKTROMOBILY KLOPÚ NA DVERE: JAGUAR I-PACE JE NAJLEPŠÍM AUTOM ROKA 2019

Prvé víťazstvo je najcennejšie

Vyhlásenie výsledkov súťaže o Európske auto roka 2019 sa určite zapíše do histórie spoločnosti Jaguar. Počas celého 55-ročného trvania tejto súťaže je to pre Jaguar vôbec prvé víťazstvo. A ako to už býva zvykom, takéto úspechy sú vždy najcennejšie. Dávajú totiž najavo, že to, s čím prichádzate, sa výrazne odlišuje od zvyšku.

„Jaguar I-PACE je najviac vzrušujúce auto, na ktorom som kedy pracoval,“ vyjadril sa po vyhlásení výsledkov Ian Callum, riaditeľ dizajnérskeho oddelenia Jaguar.

O výhodách a prednostiach elektrického športiaku nie sme presvedčení iba my a jeho tvorcovia. Jaguar I-PACE totiž zjavne očaril aj porotu.


Najinteligentnejší športiak na svete

Súťaž Európske auto roka sa organizuje už viac ako pol storočie a každoročne v nej rozhoduje 60-členná porota zložená z automobilových odborníkov z 23 európskych krajín. Každý z porotcov má k dispozícii 25 bodov, ktoré musí rozdať minimálne piatim súťažným vozidlám. Zároveň platí, že žiadnemu modelu nesmú prideliť viac ako 10 bodov.

Okrem týchto podmienok všetky nominované vozidlá musia byť dostupné v Európe v minimálnom počte 5 000 kusov.

Súťaž Európske auto roka je najvplyvnejším automobilovým ocenením na starom kontinente. Dôležitá však nie je iba pre európsky trh, hodnotenie má celosvetový význam.

Pre plne elektrický Jaguar I-PACE však toto víťazstvo nie je jediné. Triumfoval tiež v národnej súťaži, kde sa stal Britským autom roka 2019.

Len nedávno sa I-PACE dočkal uznania aj v prestížnej súťaži Svetové auto roka, kde dominoval až v troch kategóriách – Svetové auto roka 2019, Svetový automobilový dizajn roka 2019 a Svetové ekologické auto roka 2019.

Čo sa skrýva za jeho úspechom?

Nie je tajomstvom, že elektromobily si kupuje iba vybraná skupina ľudí. Aby sa kategória prémiových elektrických vozidiel stala vyhľadávanejšou aj pre tých, ktorí nad elektrickým autom doteraz neuvažovali, Jaguar pristúpil k zmene.

Navrhol úplne nový a doposiaľ nevídaný koncept výkonného SUV, ktoré si doteraz kúpilo cez 11 000 zákazníkov.

Najinteligentnejšie elektrické SUV na svete si získalo sympatie ľudí a súťažnej poroty vďaka podmanivému dizajnu, vzrušujúcim jazdným vlastnostiam a pokrokovým technológiám.


Prémiový dizajn a maximálna bezpečnosť

Čo by to bol za športový Jaguar, ak by jeho spracovanie nedokázalo prerážať vzduch a pútať pozornosť okoloidúcich?

Či už sa na I-PACE pozriete spredu, zozadu, zboku alebo z diaľky, ucítite elektrizujúce vzrušenie. Nevychádza však z jeho elektromotorov, ale z pôsobivého dizajnu, ktorému prívlastok svetový patrí oprávnene.

Konštrukcia vozidla má okrem estetického významu aj funkčný.

Pri testovaní bezpečnosti získal Jaguar I-PACE od konzorcia Euro NCAP plné, 5-hviezdičkové hodnotenie. O bezpečnosť posádky je v prípade nehody dobre postarané aj vďaka pokrokovým funkciám ako sú autonómne núdzové brzdenie či systém aktívnej kapoty.

Najvyspelejší akumulátor

Jaguar I-PACE je ideálnym adeptom pre bežne využívané vozidlo. Cez rýchlonabíjačku ho za hodinu nabijete na 270-kilometrový dojazd, no výborné výsledky prináša aj nočné nabíjanie z domu.

Veď na 80% kapacity ho pri použití domácej zásuvky nabijete za 10 hodín. V noci spolu s vami načerpá energiu na ďalší deň aj váš Jaguar.

Pokiaľ však najmodernejší lítiovo-iónový akumulátor s kapacitou 90 kWh dobijete úplne, vozidlo vás odvezie cez 470-kilometrovú vzdialenosť. Samozrejme, táto hodnota je približná, pretože na dojazd elektromobilu vplývajú prírodné a rôzne ďalšie faktory.

Aby bol akumulátor v najlepšej kondícii dlhodobo, pomôže mu v tom inteligentný termoregulačný systém. Ten sa stará o to, aby bol akumulátor udržiavaný v optimálnej teplote, ktorá zvyšuje jeho životnosť a bezchybnú funkčnosť.

Elektrický pohon, športový výkon

Už dávno neplatí, že daňou ekologického jazdenia je slabý výkon.

Veď Jaguar I-PACE je vybavený dvojicou elektromotorov, ktoré generujú výkon až 400 koní. Technologicky sú veľmi podobné motorom pretekárskych vozidiel Jaguar I-TYPE, s ktorými sa jazdí napríklad Formula E.

I-PACE dosahuje parametre športového auta, o čom svedčí aj jeho zrýchlenie. Z 0 na 100 km/h sa dostanete za 4,8 sekundy. Rýchlosť, ktorú majú automobily značky Jaguar zakorenenú vo svojej identite už dlhé desaťročia, nechýba ani ich ekologickému športiaku.

K agilnosti výrazne prispieva tiež úplne nová konštrukcia a dokonalé rozloženie hmotnosti.

Úspechy modelu I-PACE dokazujú, že Jaguar prišiel s vozidlom, ktoré nevšimnúť si je nemožné. Nie len vďaka športovému spracovaniu, ale najmä vlastnosťami, ktoré sa nachádzajú pod kapotou a v jeho vnútri.


Pripravte sa na budúcnosť elektrických vozidiel už dnes a príďte si otestovať Jaguar I-PACE. Auto roka 2019 len nedávno „pristálo“ v našom novom showroome Jaguar Land Rover na Rožňavskej 30 v Bratislave.