7 ZÁSAD UMÝVANIA AUTA, KTORÝMI BY SA MAL RIADIŤ KAŽDÝ MAJITEĽ VOZIDLA JAGUAR

1. Začnite „predumývaním“

Predtým než sa pustíte do drhnutia svojho auta, je vhodné, ak sa najprv zbavíte nánosu nečistôt, ktoré sú prilepené na jeho karosérii. Vhodný prípravok túto špinu zmäkčí a uľahčí jej odstránenie.

Prach zmiešaný so splodinami a olejom je totiž potrebné najprv narušiť, inak by mohla táto vrstva špiny zanechať na laku škrabance.

Prípravok nechajte pôsobiť aspoň minútu a potom ho spláchnite vodou. Postačí vám na to aj záhradná hadica, no ešte lepšie účinky dosiahnete tlakovým čističom.


2. Postupujte systematicky

Pri umývaní auta postupujte tak, ako pri utieraní prachu v domácnosti. Začnite teda zvrchu – strechou a postupne prechádzajte k najnižším častiam – nárazníkom, blatníkom a kolesám. Pokiaľ ide o smer, namiesto zvislých pohybov umývajte auto vodorovnými ťahmi hubkou.

Keď už sme pri hubkách, na čistenie vozidla si ich zaobstarajte hneď niekoľko. Hubku, ktorou ste umývali kolesá, určite nepoužívajte pri čistení svetlometov. Na umývanie kolies si radšej zaobstarajte samostatnú kefu.

3. Zabudnite na saponát

Veríme, že časy, keď si klasický saponát na riad našiel okrem kuchyne využitie aj pri umývaní áut, sú už dávno minulosťou. Na trhu predsa existuje celý rad špeciálnych prípravkov, ktoré nielenže dosahujú lepšie výsledky, ale sú k laku vozidla oveľa šetrnejšie.

Na čistenie svetiel a okien nepoužívajte prípravky s obsahom amoniaku. Ten by totiž mohol poškodiť vaše tónované sklá.


4. Neumývajte na priamom slnku

Studená voda na horúcej karosérii vytvára reakciu, ktorá sa môže prejaviť popraskaním laku. To však nie je jediný dôvod, prečo by ste si umývanie auta mali nechať na chladnejšie dni.

Na rozpálenej karosérii sa znižuje aj účinnosť autokozmetiky a kvalita vosku. Ten totiž vyschne oveľa rýchlejšie, takže sa vám ho nemusí podariť naniesť tak, aby ste boli s výsledkom spokojný.

Ďalší dôvod, prečo umývať auto v chládku, sú biele škvrny, ktoré sú päsťou na oko hlavne pri vozidlách tmavej farby. Na svedomí ich má obyčajná voda, ktorá sa na horúcej karosérii rýchlo odparuje a zanechá po sebe kryštalické fľaky od vodného kameňa.

Zabránite tomu tak, že po opláchnutí auto okamžite utriete dosucha. Napríklad froté uterákom.


5. Voskujte

Umytá karoséria sa po vysušení môže nádherne lesknúť, avšak nie nadlho. Aby zostala v bezchybnom stave čo najdlhšie, hneď po umytí ju ošetrite voskom. Vaše auto tým okrem ochrany laku získa maximálny lesk, s ktorým bude váš Jaguar vyzerať ešte luxusnejšie.

Voskovanie karosérie vám však okrem toho zabezpečí ochranu pred slnečným UV žiarením. Slnečné lúče totiž nespôsobujú iba opálenie kože, ale v prípade áut aj vyblednutie farby.

Na trhu existuje množstvo druhov voskov, ktoré sa od seba odlišujú od určenia až po spôsob nanášania. Poradíme vám však, aby ste vosk vyberali podľa farby vášho laku.

Po dôkladnom umytí a vyleštení karosérie nasleduje čistenie interiéru, ktoré má takisto niekoľko zásad. Tie sa síce môžu meniť v závislosti od typu čalúnenia či poťahu sedadiel, vo všeobecnosti však platí, že:


6. Nový prípravok najprv naneste na malé miesto

Skôr ako sa pustíte do čistenia sedadiel, najprv ich povysávajte a spolu s nimi aj ostatné časti interiéru. Pokiaľ ide o čističe, vyberajte ich podľa spracovania interiérových prvkov. Čistiace prostriedky určené na plasty môžu zanechať na drevenom obložení povlak.

Ak sa rozhodnete vyskúšať nový čistič kože, nikdy ho neaplikujte na sedačky okamžite, ale jeho účinky si najprv radšej vyskúšajte na skrytom mieste.

7. Sedadlá po vyčistení naimpregnujte

Zo sedačiek utrite zvyšky speneného čističa utierkou alebo papierovým obrúskom. Následne na ne naneste kondicionér s neutrálnym pH. Ideálne taký, ktorý pre váš model odporúča samotný Jaguar.

Kožené sedadlá si vyžadujú špeciálnu starostlivosť a jej základom je práve impregnácia kože, ktorá vytvára ochrannú vrstvu pred znečistením a prípadným poškodením. Pravidelným ošetrením si totiž uchovajú pôvodnú kvalitu, trvácny vzhľad, ale aj nezameniteľnú vôňu.

Takéto čistenie a ošetrenie interiéru odporúčame vykonávať aspoň dvakrát ročne. Ako vidíte, nejde o žiadnu náročnú prácu, ale o rýchlu údržbu s okamžitým a dlhotrvajúcim výsledkom.

Ošetrené vozidlo zaparkujte do tieňa a „kondicionér“ nechajte pôsobiť aspoň 12 hodín. Potom jeho zvyšky zotrite utierkou a užívajte si čistotu a lesk svojho prémiového vozidla Jaguar.

Poznáte iné zásady čistenia interiéru a exteriéru, o ktorých by mali majitelia áut Jaguar vedieť? Budeme radi, ak sa s nimi podelíte v komentároch, kde rovnako uvítame aj vaše tipy na overené čistiace prostriedky.